Tipy na zajímavé fotky v umělém světle

 

Když jsem začínala fotit rodiny a rozhodla se, že je nechci fotit v ateliéru, upínala jsem se k dennímu světlu jako jedinému a nejlepšímu zdroji světla. Nerada jsem fotila při umělém osvětlení, protože editace takových fotek pro mě byla hotové peklo a neuměla jsem si s ní dost dobře poradit. Nicméně po nějaké době jsem mu přišla na chuť, naučila se ho používat ve svůj prospěch a ke kreativním účelům. A nemyslím tím studiové reflektory, ale zdroje světla, které se nachází kolem nás a kterých si často ani moc nevšímáme. Když jsem se oprostila od myšlenky, že dobré fotky vzniknou jen v denním světle, začala jsem zjišťovat, kolik zdrojů světla nás vlastně obklopuje. Ať už to jsou velká světla, pouliční lampy, malé lampičky, televize, vánoční světýlka nebo třeba otevřená lednice. Může to být světlo v zapnuté troubě nebo obrazovka telefonu. V následujícím článku vám ukážu, jak z focení při umělém světle vytěžit nejvíc a na co si dát pozor.

Foťte atmosféru

Venku je tma, možná chumelí a vy se hřejete u kamen. Všichni ten pocit známe. Pokud máte v interiéru k dispozici  svíčky nebo lampy s teplým světlem, můžete díky nim velice kreativně dodat fotce atmosféru, pocit tepla a útulného domova. S přicházejícím prosincem, kdy jsou večery dlouhé a denního světla málo,  se takové fotky přímo nabízí, aby podtrhly vánoční atmosféru.

Foťte Low light

Máte k dispozici jednu malou lampičku nebo se vaše dítě zrovna dívá do mobilu? Paráda. Ideální totiž je, pokud máte pouze jeden zdroj světla a můžete díky němu vytvářet relativně tmavé fotografie se světelným akcentem (low light photography). Dokážete tak velmi přesně nasměrovat diváka na to, co chcete. Velký kontrast vytvoří dramatickou a relativně minimalistickou scénu, která ale může mít o to silnější příběh.

Foťte protisvětlo

Pokud je zdroj světla silný a směřuje přímo k vám, můžete ho zkusit použít podobně, jako byste fotili při západu slunce. Když umístíte postavu před něj a trochu si s jeho paprsky budete hrát, možná se vám podaří vykouzlit pocit teplého večera, i když venku bude zrovna chumelit.

Fotografie focené v lanovce na Petřín než vyjela z tunelu. Použité světlo jsou téměř výhradně zářivky z postranního schodiště.

Foťte černobíle

Ne všechny lampy ale svítí příjemně. Studené zářivkové světlo, které rovnoměrně osvětluje místnost, nepůsobí na fotkách přívětivě, obličejům dodává často nepřirozené odstíny a vůbec, chybí mu stíny a kontrast. Takové scény je ideální převést do černobílé, která je k nelichotivým barvám milosrdná a vyzdvihne to, co je opravdu důležité. Černobílá se ale hodí i na jiné typy fotografií v umělém světle a zejména low light fotografie budou působit v černobílé naprosto skvěle.

Foťte správně

Pokud je světla málo, a to se při umělém osvětlení často stane, je velké riziko, že fotky budou rozmazané nebo příliš zrnité. Minimální závěrku je dobré držet na čase 1/150 nebo ideálně kratší, můžete se snažit také fotit s co nejnižší clonou, většinou vám ale nezbyde nic jiného než zvýšit ISO. Zejména fullframe fotoaparáty umí nedostatek světla zvládat relativně dobře a pokud fotíte ve špatném osvětlení často, nesmíte se bát správě exponovat a navyšovat hodnoty hodnoty ISO i přes 10 000. Možná fotky budou trochu zrnitější, ale pokud to není příliš, může naopak zrno dodat fotce pocit autentičnosti a jedinečné atmosféry.

Zdroj světla je rozsvícený domeček a venkovní pouliční lampa, použité ISO 51 200

Na co si dát pozor

Pokud editujete fotky focené při umělém osvětlení, musíte se připravit, že vaše presety nebudou pravděpodobně fungovat, jak jste zvyklí, a budete se muset více než kdy jindy soustředit na správné vyvážení bílé, aby fotky nepůsobily příliš oranžově. Zároveň je poměrně náročné fotit dobré fotografie, kde je několik zdrojů světla, které mají různou teplotu. Takové fotky často vyžadují detailnější postprodukci, aby všechny části vypadaly realisticky.

A na závěr jen malá poznámka. Nejlepší způsob, jak se cítit komfortně při focení v umělém světle, je prostě se přinutit v něm fotit. Cvičit, cvičit, cvičit. Experimentovat s různými nastaveními fotoaparátu, abyste zjistili, které kombinace ISO, clony a rychlosti závěrky na vašem fotoaparátu poskytují nejlepší výsledky. Zkoušet si různé druhy editace. Nakonec třeba také zjistíte, že denní světlo je sice krásné, ale rozhodně ne jediné možné a že focení při umělém světle vám může přinést nečekaný a možná i velmi vítaný zdroj inspirace. Hlavně v době, kdy toho denního je pomálu.

 
Hana Bradkova